Hvem er vi?

Bokse Team Helsinge blev stiftet i 2012 og har i dag 119 aktive udøvere, som træner i Helsinge kampsportcenter, Kampus.

Klubben ledes af en flok ildsjæle, som både er forældre, elitetrænere og udøvende boksere med international kamperfaring.


Bokse Team Helsinge er en klub med sunde interresser og fokus på følgende principper:

- Socialt samvær på tværs af alder, køn og bokseniveau har en central placering i vores klubånd.

- Inspirerende boksning for børn og unge.

- Indlæring af sporten i en positiv ånd, gennem sjov og underholdende træning.

- At yde god og social støtte til enkelte medlemmer gennem klubsamværet.

- At være en klub hvor vi løfter i flok og har fokus på oplevelser og udfordringer.


Bokse Team Helsinge har følgende arbejdsmål og visioner:

- At tiltrække nye unge fra hele kommunen under mottoet: Leg dig til sporten!

- At fastholde vores medlemmer gennem motiverende træning.

- At afholde diplomstævne for begyndere i boksning i vores træningssal.

- At motivere og udfordre vores boksere ved deltagelse i træningsstævner.

- At få udøvere med til Sjællandske- og Danske mesterskaber.

- At være et synlig og sundt tilbud til kommunens unge ved deltagelse i bl.a. Kultunatten, Gang i Gribskov og Helsinge Byfest.

- At opretholde det positive samarbejde med forældre, sponsorer og kommune.

- At forældrene er med til at støtte op om børnenes deltagelse, og hjælper til ved arrangementer. Vi ser, at det er med til at styrke børnenes og klubbens holdånd.


Bokseklubbens adresse:

Kampsportscenter

Skovgårdsvej 15

32002 Helsinge


Kontakt person:

Lars Gierringe

29 24 83 74


Bestyrelsen:

Formand:

Joan Gierringe

Jydebjergvej 16

3230 Græsted

joan@bokse-team-helsinge.dk


Næstformand:

Diana Ipsen

3200 Helsinge

Diana@bokse-team-helsinge.dk


Kasserer:

Lars Gierringe

Jydebjergvej 16

3230 Græsted

lars@bokse-team-helsinge.dk


Medlem:

Rasmus Valentin Johansen

3200 Helsinge

Rasmus@bokse-team-helsinge.dk


Medlem:

Bent Danielsen

Bent@bokse-team-helsinge.dk


Suppleant:

Michala Holst Gierringe

3400 Hillerød

michala.gierringe@gmail.com


Kurt Holm

3200 Helsinge

kurt@bokse-team-helsinge.dk


Hjemmesideansvarlige:

Diana Ipsen

Diana@bokse-team-helsinge.dk